Začini sa himalajskom solju

Začini sa himalajskom solju

Začini i lekovito bilje

  • Začini su aromatične biljke koje oplemenjuju ukus hrane i pomažu očuvanju njene svežine, a u isto vreme oni poseduju i mnoga lekovita svojstva. Iz tog razloga se od davnina upotrebljavaju širom sveta, između ostalog i u medicinske svrhe. Neki od aromatičnih začina se čak dodaju i u parfeme kao privlačne mirisne komponente. Začini poseduju mnoga blagotvorna svojstva koja kada se na pravi način upotrebe uravnotežuju ljudsko zdravlje.

  • U pripremi hrane najviše se koriste začini u obliku zelenog lišća, bilo da su u pitanju sveži ili sušeni začini. U tu grupu spadaju između ostalog peršun, mirođija, bosiljak, timijan, ruzmarin i origano. Kada pomislimo na korenasto začinsko bilje odmah se setimo celera, paškanata, đumbira, ali i kurkume, crnog i belog luka. Pored ovih biljaka, tu je neizostavno i biber, kao i kumin, kim, korijander, slačica – začini u zrnu ili semenu.

    U grupu slatkih začina koji će nam popraviti raspoloženje posebno tokom dugih i hladnih zimskih meseci ubrajaju se vanila, cimet, karanfilić, muškatni orašćić i kardamon. Lista začina je dugačka i raznovrsna, a svako podneblje neguje svoj prepoznatljivi šarm kroz ukuse i mirise lokalne hrane i omiljenih začina. Ono čega se možda ne setimo svaki put kada biramo začine su njihova izuzetna lekovita i harmonizujuća svojstva.

  • Začini mogu mnogo da nam pomognu u borbi protiv najrazličitijih fizičkih i psihičkih tegoba. U njima se krije prava riznica terapeutskih svojstava sa kojima se vredi bolje upoznati. Slani, slatki, kiseli, gorki i opori ukusi lekovitog bilja podržavaju naše zdravlje i harmonizuju naš metabolizam u skladu sa godišnjim dobima, zdravstvenim stanjem i trenutnim raspoloženjem.

Začini sa himalajskom solju u našoj ponudi

Himalajska so sa povrćem

Himalajska so
sa povrćem

Sastojci:
1. himalajska kristalna roze so krupna i sitna 60%
2. sušeno povrće i začini 40%
celer, šargarepa, biber, peršun, paškanat, crni luk, sremuš, đumbir, kurkuma, praziluk, aleva paprika
Neto količina: 370g
POGLEDAJ PROIZVOD
Himalajska roze so sa začinima

Himalajska roze so
sa začinima

Sastojci:
1. himalajska kristalna roze so sitna 85%
2. začinsko bilje 15%
peršun, bosiljak, majoran, ruzmarin, timijan, crni luk, šargarepa, slatka paprika, beli luk
Neto količina: 250g
POGLEDAJ PROIZVOD
Himalajska roze so sa celerom

Himalajska so
sa celerom

Sastojci:
1. himalajska kristalna roze so sitna 60%
2. sušeni celer 40%
.
.
.
Neto količina: 230g
POGLEDAJ PROIZVOD

So i začinsko bilje koje koristimo u našim začinima

  • Himalajska so

    Osim što ima plemenit ukus i predivnu boju koja nas ozari svaki put kad je vidimo, ova ružičasta so kristalne strukture poseduje mnoga medicinska svojstva. Ona reguliše hidrataciju tela, održava izbalansiran nivo pH vrednosti u organizmu, detoksifikuje organizam, pročišćava digestivni trakt i pospešuje njegov rad, povoljno utiče na respiratorne organe i pomaže u lečenju bronhitisa, alergija, astme i sinusitisa. Himalajska so takođe održava higijenu usne duplje, normalizuje šećer u krvi, ublažava kožna oboljenja i grčenje u mišićima. U kombinaciji sa medom pomaže kod nesanice.

  • Bosiljak

    Ova sveta biljka umirujućeg dejstva poseduje antispazmodična svojstva koja donose olakšanje kod mišićne slabosti, lošeg varenja, grčeva i bolova u telu. Kada se koristi kao začin, bosiljak može da pomogne kod umora, raznih vrsta upala, psihičkog zamora i u borbi protiv depresije i anksioznosti. Bosiljak takođe pročišćuje prostorije i vodu zahvaljujući svojim antibakterijskim svojstvima i zbog toga se koristi i kao prirodan melem u lečenju rana. Podržava imuni sistem.

  • Timijan

    I timijan je začinska biljka koja na mnogo načina pozitivno deluje na zdravlje čoveka. Timijan ublažava stres, ublažava probleme disajnih organa, podržava imuni sistem, štiti od hroničnih oboljenja, podstiče cirkulaciju i sprečava gljivične infekcije. Koristi se za lečenje anemije, groznice, probavnih smetnji, zadaha i mamurluka. Timijan smanjuje oksidativni stres u telu, povoljno utiče na raspoloženje i smiruje uznemirujuće misli kod velikog stresa. Timijan osnažuje pluća i čisti ih od sluzi. Deluje protiv svih vrsta grčeva, kašlja, bronhitisa, astme i otežanog disanja. Smiruje živce, a ne uspavljuje. Preporučuje se kod napetosti, uznemirenosti, nesanice, noćnih mora i glavobolje.

  • Beli luk

    Glavna upotreba belog luka oduvek je bila u medicinske svrhe. Alicin je sastojak belog luka koji je odgovoran za njegova lekovita svojstva, ali i za njegov intenzivan miris. Beli luk se najviše koristi kod svakodnevnih upala i prehlada, ali ima pozitivno dejstvo i na zdravlje srca i digestivnog sistema. Čisti krv od parazita, poseduje antiinflamatorna i antigljivična svojstva. Pomaže kod lečenja rana i štiti kožu. On takođe smanjuje LDL loš holesterol i značajno snižava visok krvni pritisak. Jača imuni sistem i podmlađuje.

  • Peršun

    Peršun je biljka bogata antioksidansima. Peršun podržava jačanje imunog sistema i zdravlje kostiju. Povoljno deluje na bubrege, srce i mozak. Kada se žvaće svež, peršun osvežava dah. Apigenin koji se nalazi u peršunu i u celeru terapeutski deluje na autoimune bolesti. Poznato je da peršun poseduje diuretska svojstva i da oslobađa od nadutosti, otoka i zadržavanja vode u telu. Peršun snižava nivoe šećera u krvi i smanjuje insulinsku rezistenciju.

  • Paprika

    Slatka paprika poseduje snažno antioksidativno dejstvo. Pomaže kod anemije i podržava vid i zdravlje očiju. Ima blago termogenično dejstvo koje podstiče metabolizam bez ubrzavanja pulsa i krvnog pritiska, što je slučaj kod ljute paprike. Ako dodate slatku papriku u svoju dijetu, ona će vam pomoći da izgubite višak kilograma i održite idealnu težinu. Paprika osim toga reguliše i krvni pritisak.

  • Kurkuma

    Kurkuma je poznata po brojnim medicinskim svojstvima. Ovaj začin se od davnina koristio pre svega u prahu za lečenje mnogih zdravstveih problema. Upravo kurkuma daje indijskom kariju prepoznatljivu žutu boju i neizostavan je svakodnevni sastojak u istočnjačkoj ishrani.

    Najvažniji element kurkume je kurkumin, bioaktivni sastojak koji se koristi zbog svog snažnog protivupalnog dejstva. Kurkumin smiruje sve upalne procese u telu i podržava organizam da se izbori sa bakterijama i oporavi nakon bolesti. Uz to, kurkumin podstiče proizvodnju antioksidativnih enzima u telu, što ga čini izvanrednim u borbi protiv oksidativnog stresa. Kurkuma sprečava rizik od bolesti srca i od raka, poboljšava moždane funkcije i ublažava artritis.

  • Đumbir

    Koren đumbira se tradicionalno koristi u slanim i slatkim jelima, dok se u voćne šejkove i osvežavajuće napitke dodaje kao pikantan dodatak. Ovaj ljuti začin potiče iz Azije, tačnije iz Kine. Čisti sve energetske kanale (po kineskoj medicini meridijane) u telu i prirodni je lek u borbi protiv prehlade i gripa. Greje, ubrzava metabolizam i koristi se svež ili sušen kao pomoć u varenju i za ublažavanje mučnine.

    Kao što je kurkumin glavni sastojak kurkume, tako je i gingerol glavni sastojak đumbira. Gingerol poseduje prirodna antioksidativna i protivupalna svojstva i zahvaljujući tome se preporučuje za lečenje srčanih oboljenja, ublažavanje bolova u mišićima i za snižavanje krvnog pritiska.

    Posebno je blagotvoran kod menstruacije jer olakšava bol kao i standardni lekovi.

  • Kumin

    Kumin se na Istoku koristi za olakšavanje varenja i za brojne tegobe i bolove u digestivnom traktu. Ovaj dragoceni začin toplog i uzemljujućeg ukusa pomaže da se trenutno smiri mučnina, dijareja i osećaj nadutosti jer poseduje prirodne sastojke koji ubrzavaju varenje i pozitivno utiču na ceo digestivni trakt. Zato, kada se sledeći put osetite naduveno ili imate bolove u stomaku, uzmite nekoliko zrna kumina radi trenutnog olakšanja.

    Kumin je bogat gvožđem i pomaže kod stresa, umora, anksioznosti i slabog pamćenja. Značajno snižava nivoe šećera u krvi kod ljudi koji pate od dijabetesa. Jača imuni sistem, neutrališe slobodne radikale. Izvanredno deluje na respiratorne organe oslobađajući pluća od viška sluzi. Štiti kožu od mikrobnih i gljivičnih infekcija. Kumin je od velike pomoći ljudima intolerantnim na laktozu! Dezinfikuje hranu i na taj način sprečava infekcije putem hrane. Snižava holesterol i reguliše telesnu težinu. Podržava zdravlje kostiju.

  • Ruzmarin

    Ruzmarin pomaže u borbi protiv alergija i olakšava otežano disanje. Ruzmarinska kiselina ublažava alergijske reakcije i oslobađa disajne puteve od viška sluzi i zapušenja. Ruzmarin takođe poseduje antiinflamatorna svojsta. Pomaže kod stomačnih tegoba i drugih problema u organima za varenje i eliminaciju. Osim toga, ruzmarin stimuliše moždane funkcije, utiče pozitivno na kvalitet pamćenja, koncentraciju i pažnju. Ublažava stres i deluje umirujuće kod depresije i anksioznosti snižavajući nivoe kortizola, hormona stresa u telu. Pozitivno deluje na raspoloženje.

    Pomaže kod simptoma demencije, Alchajmera i sl. Štiti nervni sistem i jetru. Kod starije populacije pozitivno deluje na očni vid i sprečava makularnu degeneraciju.

SVI PROIZVODI